Stalo teniso muziejus

Stalo teniso muziejus: svarbus eksponatas – močiutės skrynia

Joniškis yra ypatingas dar ir tuo, kad čia yra stalo teniso muziejus – antrasis toks Lietuvoje. Tuo tarpu viešbutis „Šiaurės vartai“ gali didžiuotis, kad šis muziejus įsikūręs būtent po mūsų viešbučio stogu. Joniškio stalo teniso muziejaus įkūrėjas Romualdas Franckaitis gali papasakoti labai įdomią šio muziejaus istoriją.
Anot Romualdo, viskas prasidėjo nuo močiutės skrynios, kuri vaikystėje jam ir jo broliukui tapo stalo teniso priemone. Juos, vaikus, šis žaidimas traukė nuo mažų dienų, tačiau mokykla teturėjo vienintelį stalo teniso stalą, kuriam broliukai buvo tiesiog per maži – bent jau taip jiems sakė mokytojai. Tokius aiškinimus broliai priimdavo su ašaromis akyse. Tačiau su stalo tenisu atsisveikinti nenorėjo, tad rado išeitį – močiutės skrynią. Negana to, Romualdo brolis savo rankomis padirbo raketes, su kuriomis jie išmoko žaisti stalo tenisą. Nors istorinių rakečių jiedu neišsaugojo, šiandien Romualdo močiutės skrynią – kaip svarbų Joniškio stalo teniso istorijos elementą – galima apžiūrėti muziejuje.

Muziejuje eksponuojama net 3800 kolekcinių kamuoliukų rinkinys

Muziejaus įkūrėjas pabrėžia: finansinių tikslų neturėjęs. Tiesiog labai norėjęs kuo labiau garsinti šią sporto šaką, pateikti jos istoriją ne tik mėgėjams tenisininkams, bet ir sudominti stalo tenisu kuo daugiau smalsių žmonių. Muziejuje rengiamos ekskursijos, jų vadovas yra pats R. Franckaitis.

Muziejuje eksponuojama net 3800 kolekcinių kamuoliukų rinkinys, įvairios istorijos, pasakojimai, laimėjimai ir apdovanojimai – daugybė unikalių eksponatų, kuriuose per savo karjerą sukaupė R. Franckaitis.

Kamuoliukus Romualdas pradėjo rinkti prieš 44 metus. „Tuo metu, 1965 metais, Kaune vyko Sovietų Sąjungos stalo teniso čempionatas. Dalyvavo kelerių metų čempionas Andrejus Kube iš Latvijos. Jis atsivežė dėžutę su 50 stalo teniso kamuoliukų, pasakojo su kolekcija susijusias istorijas. Užsikrėčiau jo idėja kolekcionuoti, todėl nieko nelaukdamas ėmiau kaupti kai kuriuos kamuoliukus“, – pasakoja Romualdas.

Kolekcija neaugo labai sparčiai. Tam, kad surinktų 180 kamuoliukų, prireikė 10 metų. O štai nuoseklus kolekcininko darbas intrigavo smalsuolius. Romualdas sulaukė ir tuometinio laikraščio „Sportas“ žurnalisto Vytauto Zelenkevičiaus (R.I.P.) dėmesio. Laikraščio egzempliorius su šio žurnalisto publikacija – vienas iš muziejaus eksponatų.

„Džiaugiuosi, kad pavyko susitikti ir užmegzti draugystę su tuometinėje Vokietijos Federacinėje Respublikoje gyvenančiu bendrapavardžiu Alfredu Franckaičiu. Jis pakvietė mane apsilankyti pas jį, kai Dortmunde vyko 30-asis pasaulio stalo teniso čempionatas. Čempionatuose teko susitikti su Adri van Drilenu iš Olandijos. Jis demonstravo 1500 kolekcinių kamuoliukų. Negalėjau atplėšti akių nuo jo kolekcijos, nors daugelis žmonių apžiūrėjo ją labai greitai. Adri priėjo prie manęs, pradėjome šnekučiuotis. Pasakiau jam, kad atvykau iš Lietuvos, kad keletą metų rinkau stalo teniso kamuoliukus. Jis tuojau pat man padovanojo savo surinktų 50 kamuoliukų. Tai buvo didžiulis postūmis mano kolekcijai“, – pasakoja Joniškio stalo muziejaus įkūrėjas.

Romualdas iki šiol renka kolekcinius kamuoliuku – kolekcija auga, muziejus turtėja.